SPE-M6-20-SH(100)
Plastic Ultra Low Profile Hexalobular Socket Head Screws - PEEK
  • Space
  • Heat-resistance
  • Chemical-proof
  • LowOutgas
  • Tightening Hole Damage Prevention
  • Electrical Insulation
  • Decoration
Dimension Drawing
SPE-SHPlastic Screws - Hexalobular Socket Head Cap Screw with Ultra Low Head - PEEK寸法図
Unit : mm
Part Number M (Coarse)
Nominal of Thread
Pitch L D1 L1 Applicable Wrench Hexalobular Socket No. Tensile Breaking
Load (N)*1
Torsional
Torque
(N・m)*1
Qty per Pack Mass
(g)
CAD
Download
RFQ
SPE-M6-20-SH(100) M6 1 20 10 1.5 SKX-20 20 1551 1.39 100 0.66 CAD RFQ
No products fulfill the conditions above.
We regret to inform you that no products fulfill the conditions you have entered.
Please change the values you have entered and search once again.
Nabeya Bi-tech Kaisha offers customized products in accordance with your needs.
Please feel free to contact us via the inquiry form.
Nabeya Bi-tech Kaisha
Customer Service
Please enter questions about customization and other product-related inquiries here.
Find the inquiry form here
Related Services
Material/Finish
SPE-SH
Main Body PEEK (Polyether Ether Ketone) (Light Brown)
Heat Resistance
Temperature*1
260℃
Application
Characteristics
  • PEEK special low profile cap screw. All head heights are 1.5mm or less.
  • PEEK is a thermoplastic super engineering plastic superior in physical and chemical properties.
  • With excellent heat resistance and water resistance, it retains strength at high temperatures.
  • It features outstanding resistance to wear, shock, and fatigue.
  • It also has high flame retardance which clears the UL 94 V-0 standard.
Precautions for Use
Because a cumulative pitch difference is created when PEEK screws are manufactured, use these screws with nuts. If a nut is not used, use a 20 mm or less fit with female thread.